Your IP:3.238.132.225

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2021/2022 w Zespole Szkół w Tyczynie

1 września br. w murach pałacu Wodzickich – siedzibie Zespołu Szkół w Tyczynie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2021/2022. Oficjalną część w szkole poprzedziła Msza Św. w Kościele Parafialnym w Tyczynie. Gości przywitała Pani Dorota Tarańska-Klęsk - Dyrektor Zespołu Szkół w Tyczynie. Podczas uroczystości zaszczycili nas swoją obecnością Pan Józef Jodłowski – Starosta Powiatu Rzeszowskiego, organu prowadzącego szkołę, Pan insp. Dariusz Matusiak – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, ppłk. Krzysztof Kulczycki – Dyrektor Zakładu Karnego w Rzeszowie, grono pedagogiczne, rodzice, uczniowie i pozostali pracownicy szkoły.

Do naszej społeczności szkolnej dołączyli pierwszoklasiści, którzy w Liceum Ogólnokształcącym w Tyczynie realizować będą dodatkowo, w ramach innowacji zajęcia z kształcenia policyjnego, a także będą mogli wziąć udział w realizacji nowatorskiego programu „klasa penitencjarna”.

Klasy policyjne - funkcjonują w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół w Tyczynie od 2005 roku w ramach współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Lekcje z edukacji ogólnopolicyjnej realizowane w szkole, uzupełnione są o liczne dodatkowe zajęcia pozaszkolne. Tematyka zajęć obejmuje m.in. prawo karne, pracę dochodzeniową, śledczą, kryminalistykę, prewencję, środki przymusu bezpośredniego, techniki samoobrony, pierwszą pomoc, czy ruch drogowy. Uczniowie mają możliwość gruntownego zapoznania się ze specyfiką służby w Policji, jej organizacją i zadaniami, a po ukończeniu nauki mogą wstąpić w jej szeregi zyskując dodatkowe punkty podczas procesu rekrutacyjnego.

Klasa penitencjarna – to nowy projekt realizowany we współpracy z Zakładem Karnym w Rzeszowie. To dodatkowe działania profilaktyczne, prewencyjne dla uczniów, to wzmacnianie postaw sprzyjających bezpiecznym zachowaniom w życiu społecznym, to lepsza znajomość i świadomość prawa. Program zajęć z zakresu szeroko pojętej penitencjarystyki, zakłada realizację projektu w postaci zajęć teoretycznych i praktycznych w szkole oraz w postaci wizyt studyjnych na terenie Zakładu Karnego w Rzeszowie. Przeszkolenie w tym zakresie zagwarantuje pozyskanie wiedzy i umiejętności niewątpliwie przydatnych w życiu codziennym, ale także z pewnością stworzy solidne podstawy do podjęcia w przyszłości pracy w służbach Więziennych.

Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 Starosta Rzeszowski Pan Józef Jodłowski wraz z Panią Dyrektor Dorotą Tarańską – Klęsk wręczyli 3 uczniom stypendia z Programu Stypendialnego Powiatu Rzeszowskiego na rok szkolny 2021/2022, przyznane przez Zarząd Powiatu Rzeszowskiego w nagrodę za wybitne osiągnięcia edukacyjne.

W nowym roku szkolnym życzymy wszystkim dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności, satysfakcji, sukcesów, sił, wytrwałości, determinacji, a także poczucia bezpieczeństwa, spokoju, optymizmu i wiary w to, że nowy rok szkolny przyniesie pozytywne wydarzenia i emocje.