Your IP:18.118.166.98

2 zespoły LO w Tyczynie laureatami ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii”

Za nami III edycja ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii" organizowanego przez Komendę Główną Policji i Instytut Pamięci Narodowej. To była edycja jubileuszowa – zorganizowana w 100-lecie Policji Państwowej. Nasi uczniowie po raz kolejny odnieśli sukces – 2 zespoły z LO w Tyczynie znalazły się w gronie 12 laureatów z całej Polski.
     Pierwszy z zespołów, w skład którego wchodzili: Beata Brożbar, Zuzanna Matyasz i Wiktor Lew opracował materiały dotyczące starszego posterunkowego Jana Ozimka pochodzącego z Kolbuszowej, który w okresie międzywojennym służył w Policji województwa wileńskiego. Jan Ozimek jest ofiarą zbrodni katyńskiej, ale jego historia jest wyjątkowa, bo wraz z nim został zamordowany jego 17-letni syn Stanisław. Przygotowanie materiałów konkursowych było możliwe dzięki dotarciu do zupełnie nieznanych dokumentów z Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz spotkaniom z rodziną, której członkowie pokazali nam pamiątki i miejsca związane z naszym bohaterem. Zgromadzone informacje posłużyły również do przygotowania programu artystycznego, który zespół wraz z wspierającymi go uczniami ze szkoły przedstawił w czasie obchodów 100-lecia Policji w Komendzie Powiatowej Policji w Kolbuszowej.
      Drugi zespół – Aleksandra Jacyk, Adrian Knap i Dawid Stec – swoją pracę rozpoczął nietypowo. Z kilku zdjęć funkcjonariuszy międzywojennej Policji w Lubaczowie wybrał jedno – zupełnie przypadkowo. Punktem wyjścia było tylko imię, nazwisko i stopień policjanta. Beznadziejna sytuacja okazała się strzałem w dziesiątkę: okazało się, że ten policjant – komisarz Bolesław Respond, w okresie, kiedy jeszcze pełnił służbę we Lwowie, prowadził jedną z najbardziej znanych spraw kryminalnych II Rzeczypospolitej. Odwiedziliśmy miejsce zbrodni w Brzuchowicach pod Lwowem, rozmawialiśmy z historykami, znaleźliśmy również jego dom i grób w Lublinie. Nieocenionym źródłem informacji o tym bohaterze okazały się akta Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie na ponad 150 stronach opisany został przebieg jego inwigilacji przez służbę bezpieczeństwa w powojennej Polsce. Opowieść o Bolesławie Respondzie uczniowie z zespołu przedstawili w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Lubaczowie.
      Nagrodą dla zwycięskich zespołów był tygodniowy wyjazd edukacyjny, na trasie którego znalazły się Litwa, Łotwa, Rosja i Białoruś. Zwiedziliśmy stolice tych państw oraz miejsca związane z polską historią tej części Kresów Wschodnich. Odwiedziliśmy polskie cmentarze wojenne w Katyniu i Miednoje oraz miejsce katastrofy smoleńskiej. Wyjątkowych emocji dostarczył nocleg w prawosławnym monastyrze w Ostaszkowie, na wyspie, gdzie od jesieni 1939 roku do wiosny 1940 roku przetrzymywani byli polscy policjanci zanim stali się ofiarami zbrodni katyńskiej.

Małgorzata Sochacka